(Ara ararauna)

Ara zwyczajna, żółtobrzucha

Rząd: Papugowe
Rodzina: Papugowate
Jedna z największych Ar. Zdarza się, że „zakochuje się” w swoim ludzkim przyjacielu. Staje się wtedy niezwykle zazdrosna i może atakować gości lub członków rodziny.

Występowanie

Tropikalne lasy Panamy, Kolumbii, Boliwii, Paragwaju, Argentyny, Brazylii.

Charakterystyka

Długość 80-95cm, rozpiętość skrzydeł 36-49 cm. Jaskrawoniebieskie pióra z wierzchu, żółte od spodu, głowa zielona. Na boku głowy biała skóra poprzecinana czarnymi prążkami. Masywny czarny dziób, tęczówki jasno-żółte, nogi szare.

Odżywianie

Owoce, liście,  nasiona, orzechy, młode pędy, ziarno zbóż, kwiaty, warzywa, owady i ich larwy.

Tryb życia

Zamieszkuje nizinne puszcze, lasy galeriowe, wzdłuż rzek i podmokłe rejony do 500 m n.p.m. Gniazduje w dziuplach wysokich drzew. Żyje w parach, czasami w luźnych grupach powyżej 25 osobników. Lata pewnie, chociaż wolno. Aktywna rankiem i późnym popołudniem. Przez większą część dnia żeruje w koronach drzew, gdzie trudno ją dostrzec. Podczas lotu wydaje charakterystyczny krzyk, dzięki któremu utrzymuje łączność z innymi. Z natury ostrożna i nieufna. Niezwykle towarzyska, szybko przywiązuje się swojego właściciela. Wykazuje skłonności do łatwego przyswajania słów, dźwięków oraz melodii. Jjest istotą o bardzo wrażliwej psychice.

Rozmnażanie i rozwój

Samica składa 2-4 białych jaj, które wysiaduje 28 dni. Młode są ślepe, pokryte delikatnym puchem. Opuszczają gniazdo po 90 dniach. Rodzice dokarmiają je do pełnego usamodzielnienia. Dojrzałość płciową osiąga w wieku 3-6 lat. Żyje 50-80 lat.

Ciekawostki

Jedna z największych Ar. Zdarza się, że „zakochuje się” w swoim ludzkim przyjacielu. Staje się wtedy niezwykle zazdrosna i może atakować gości lub członków rodziny. Z tęsknoty za opiekunem może nie przyjmować pokarmu, siedzieć napuszona, wyrywać pióra. Ustalenie płci, tylko na podstawie badań DNA.

Powrót do wszystkich zwierząt