(Connochaetes gnou)

Gnu brunatne

Rząd: Parzystokopytne
Rodzina: Wołowate
GNU rodzaj ssaka z podrodziny antylop w obrębie rodziny wołowatych.

Występowanie

Południowa Afryka.

Charakterystyka

Waga 120-180 kg, wysokość w kłębie 120 cm, długość z głową 175-240 cm, ogona 70-100 cm. Ubarwienie brunatne, na brodzie i podgardlu długie czarne włosy, ogon biały w części końcowej. Długie zakrzywione rogi u obojga płci.

Odżywianie

Roślinożerny.

Tryb życia

Żyją na terenach stepowych, na wolnych przestrzeniach trawiastych. W poszukiwaniu wody i pożywienia, przemieszczają się cyklicznie, prze cały rok, wraz ze zmianami pór. W czasie migracji mogą pokonać 3000 km. Na wolności otoczone drapieżnikami chcącymi je upolować, są odważne w obronie samic i młodych. Wykazują specyficzne zachowania społeczne, lubią się bawić i brykać.

Rozmnażanie i rozwój

Okres godowy maj –czerwiec. Samce tym czasie nie jedzą, nie śpią, walczą brutalnie o partnerki. Ciąża trwa 8-8,5 m-ca. Kilka minut po urodzeni cielak może samodzielnie chodzić, po tygodniu biega z prędkości 50km/h, 10-cio miesięczny jest liny jak dorosły. Dojrzałość płciową samiec osiąga w wieku 3 lat, samica 4.

Ciekawostki

Jednorazowo może wypić 8 litrów wody. Dorosły osobnik może biec z prędkości 85 km/h. Zagubione cielaki dzięki silnej więzi powstałej w czasie karmienia odnajdują swoje matki.

Powrót do wszystkich zwierząt