Wyżyna Tybetańska, indyjska kraina Ladakh, obszary narodowych rezerwatów w Chinach – Changtang i A’erjin Shan Guojia Ji Ziran Baohuqu, a także góry Kunlun.
Dzikie jaki są znacznie większe od tych udomowionych. Posiadają dłuższe rogi oraz osiągają wagę do 1000 kg, przy czym samice są dużo mniejsze od samców. Długość ciała dochodzi do 325 cm, a wysokość w kłębie do 2 m. Długa, gęsta sierść, często sięgająca ziemi, ma kolor od ciemnobrązowej do czarnej i porasta całe ciało. Jaki mają dość długi ogon, mierzący około 60 cm, również porośnięty gęstą sierścią.
Trawy, mchy, porosty i zioła.
Z reguły tworzą małe grupy, są aktywne w dzień. Gdy jaki znajdą się w niebezpieczeństwie, tworzą krąg, chowając w środku cielęta. Są zwinne, mimo swojej dużej wagi, wspinają się po stokach i dość szybko biegają. Dożywają 25 lat.
Udomowione Jaki pełnią rozmaite role, służąc jako zwierzę pociągowe i juczne, a przede wszystkim jako główne źródło pożywienia (mięso, mleko, krew), a także dostarczając sierści do tkania materiału na namioty. W surowym środowisku, gdzie hoduje się jaki, zwierzę to jest zazwyczaj głównym „środkiem” utrzymania się przy życiu dla ludzi.
Ruja jaków domowych występuje cyklicznie, od jednej do czterech na rok. Ciąża trwa od 250 do 278 dni. Samica rodzi jedno młode. Laktacja trwa do 6 miesięcy, a młode pozostają z matką przez rok.