(Anas platyrhynchos)

Kaczka krzyżówka

Rząd: Blaszkodziobe
Rodzina: Kaczkowate
Kaczka krzyżówka - Popularnie nazywana „dziką kaczką”. W Polsce gatunek łowny od 15 sierpnia do 21 grudnia.

Występowanie

Sucha, południowa i południowo-zachodnia część Madagaskaru.

Charakterystyka

Długość 50-65 cm, waga 0,9–1,2 kg, rozpiętość skrzydeł 75-100 cm. Samiec  w szacie godowej ma głowę i szyję koloru zielonego metalicznego, pierś brązowa, na szyi biała przepaska, pozostałe upierzenie brązowo-szare, dziób żółty. Kuper czarny z dwoma zakręconymi piórkami, ogon biały.  Samica szaro-brązowa, nakrapiana, szary dziób z żółto-pomarańczową otoczką. Na skrzydłach u obu płci granatowe, biało obrzeżone lusterko, będące cechą rozpoznawczą krzyżówek.

Odżywianie

Wszystkożerna. Głównie drobne zwierzęta wodne i delikatne kawałki roślin.

Tryb życia

Zasiedla zbiorniki wodne, rzeki, tam, gdzie występuje bujna roślinność przybrzeżna. Wędrowny ptak, przeloty II–IV, VIII–XII. Jest dobrym nurkiem oraz pływakiem. W szukaniu pożywienia nie nurkuje, zanurza jedynie przednią część ciała. Gniazdo buduje w pobliżu wody, na ziemi w trzcinach. W czasie letniego pierzenia traci większość piór, zaszywa się w niedostępnych miejscach, aby przetrwać ten okres.

Rozmnażanie i rozwój

Między III-VII składa 8-14 jaj, które wysiaduje przez miesiąc. Młode przebywają w gnieździe 60 dni. Kaczęta mają żółte plamy, czarny pasek przeciągnięty przez oczy i czarną plamkę na uchu. Zdolne do rozmnażania po roku. Kaczor w okresie godowym wydaje dźwięk keeek.

Ciekawostki

Popularnie nazywana „dziką kaczką”. W Polsce gatunek łowny od 15 sierpnia do 21 grudnia. Najstarsze, których wiek został oficjalnie potwierdzony, miały 29 lat.

Powrót do wszystkich zwierząt