(Lama glama)

Lama

Rząd: Parzystokopytne
Rodzina: Wielbłądowate
Lama - Uważana za jeden z pierwszych „gatunków” celowo stworzonych przez człowieka.

Występowanie

Ameryka Południowa, Boliwia, Argentyna, rozległe łąki porastające płaskowyże Andów.

Charakterystyka

Wyglądem przypomina wielbłąda, jest od niego mniejsza i nie posiada żadnych garbów. Długimi kończyny, szyja, cienkie kopyta. Rozrośnięte opuszki palców umożliwiają sprawne poruszanie się po górskim terenie. Długość ciała 150 cm, wysokość w kłębie 120 cm, długość ogona 15 -25 cm, waga do 150 kg samica, samiec 200kg. Okrywa włosowa dwu frakcyjna, frakcja zewnętrzna w różnych odmianach. Umaszczenie niezwykle bogate, białe, czarne, brązowo czarne, szare i złociste, wszelkie kombinacje kolorów i łat. Sierść  wełnista, miękka, długość do 40 cm. Na kończynach i głowie włosy wyraźnie krótsze.

Odżywianie

Trawa, liście, zioła, mchy, kora, krzewinki wysokogórskie. Dobrze znosi brak pokarmu i wody, nawet przez dłuższy czas.

Tryb życia

Żyją w grupach rodzinnych, które łączą się w większe stado. Samce walczą o pozycję w grupie uderzając się szyjami, kopiąc, gryząc i plując. W poszukiwaniu pastwisk mogą odbywać dalekie wędrówki. Wykorzystywane jako zwierzę juczne, dostarczają mięsa, tłuszczu, skór i wełny (bardziej szorstka niż alpak, wytwarza się z niej dywany i liny). Odchody służą za opał. Ze względu na agresywne zachowanie wobec psowatych, jako zwierzęta pasterskie, chronią owiec przed kojotami. Budowa pyska i brak uzębienia na szczęce pozwala na charakterystyczne plucie cuchnącym, przeżutym pokarmem, co stanowi broń tych zwierząt. Porozumiewają się za pomocą wydawanych dźwięków. Używają również do tego uszu (kładąc je bądź stawiając).

Ciekawostki

Hodowana w Andach od kilku tysięcy lat. Uważana za jeden z pierwszych „gatunków” celowo stworzonych przez człowieka.  Ze względu na swój łagodny charakter i prędkość uczenia się jest popularnym zwierzęciem w zoo, agroturystyce i jako zwierzę towarzyszące. Ciekawym obyczajem jest oddawanie kału zawsze w tym samym miejscu. Potrafi na wysokości 5 tys. metrów n.p.m. przenosić ciężar do 50 kg na odległość 26 km.

Rozmnażanie i rozwój

Rozmnaża się co 2 lata, przez cały rok ,nie przechodzą rui. Ciąża trwa ok. 11 miesięcy. Samica rodzi jedno młode, które wkrótce po porodzie może za nią podążać. Laktacja trwa do 4 miesięcy. Samice osiągają dojrzałość płciową w wieku 2-3 lat. Żyją do 30 lat.

Powrót do wszystkich zwierząt