Sucha, południowa i południowo-zachodnia część Madagaskaru.
Gatunek małpiatki. Długość ciała 35-50cm, masa 2,5-5kg, długi puszysty ogon 40 cm, zdobią czarne i białe prążki. Niewielka głowa o wydłużonym pysku, długich, zaostrzonych uszach i dużych oczach z żółtoczerwoną tęczówką. Stopy i dłonie wydłużone, drugi palec u stopy zaopatrzony w długi pazur. Kończyny tylne dłuższe od przednich. Sierść gęsta, wełnista, popielata na głowie i grzbiecie, na spodzie jaśniejsza. Koniec pyska ciemny, podobnie jak obwódki wokół oczu. Reszta twarzy i uszy pokryte białawymi włosami.
Owoce, liście, nasiona, pąki kwiatów, nektar, jaja, owady, drobne kręgowce.
Zamieszkuje tereny bezleśne i skaliste wyżyny. Tworzy grupy od 5-25 osobników, którym przewodzi starsza samica. Aktywny w ciągu dnia. Dobrze porusza się po ziemi, świetnie skacze, potrafi chodzić na tylnych kończynach. Bardzo zgodny i towarzyski. Często siedzi ciasno przytulony do współtowarzyszy, obejmując się z nimi ogonami. Wiele godzin poświęca na toaletę. Wydaje bardzo różnorodne odgłosy: żałosne, donośne nawoływania, mruczenie, piski, gwizdy, poszczekiwanie. Znakuje teren przy pomocy wydzieliny gruczołów podskórnych, umieszczonych na przedramieniu, którą naciera także ogon.
Po 4,5 miesięcznej ciąży samica rodzi 1-2 młode, rzadziej 3, które wczepiają się w futro na brzuchu matki i wiszą tam, nie krępując swobody jej ruchów, do ukończenia drugiego tygodnia. Po tym przechodzą na grzbiet matki i zostają tam 6 miesięcy. Dojrzałość płciową osiąga w wieku 1,5 roku, żyje do 25 lat.
Pierwszy lemur katta został przywieziony do Europy w XVIII wieku. W niewoli pierwszy urodził się w 1842r. w Paryżu.