(Panthera leo krugeri)

Lew afrykański biały

Rząd: Drapieżne
Rodzina: Kotowate
Nasz ukochany biały lew afrykański. Biały lew to rzadka mutacja kolorystyczna lwa, szczególnie lwa południowoafrykańskiego.

Występowanie

Afryka południowa, okolice Parku Krugera.

Charakterystyka

Długość ciała 2,5m -3m, nie licząc długiego ogona. Samce są masywniejsze od samic, ich waga dochodzi do 250kg. Nie różnią się pod względem budowy, zachowania i sposobów odżywiania od pozostałych przedstawicieli tego gatunku. Charakteryzują się niezwykłym kolorem na skutek dziwnej anomalii w ich genie recesywnym. Cechą odróżniającą płeć jest bujna samcza grzywa, bardzo silnie rozbudowana muskulatura. Młode rodzą się śnieżnobiałe, z wiekiem kolor staje się delikatnie kremowy. Oczy złoto-brązowe lub niebieskie.

Tryb życia

Jako jedyne kotowate żyją w grupach rodzinnych. W stadzie może być jeden samiec lub koalicja 2-4 samców. Wielkość, liczba i zagęszczenie uzależnione od dostępności pokarmu oraz liczebności lwów na danym obszarze. Stado ma swoją własną hierarchię, samiec ma rangę wyższą od samic. Samce rywalizują o przywództwo nad stadem,  przewodzący samiec pokonany przez innego, odchodzi od stada i już nigdy do niego nie wraca.

Odżywianie

Zwierzęta średniej wielkości, jak zebry, antylopy, bawoły, młode żyrafy. Na terenach otwartych polują w nocy, tam gdzie są wysokie trawy lub gęste krzewy, również w ciągu dnia. Samce rzadko uczestniczą w polowaniach, przyłączają się do łowów na dużego zwierza, takiego jak bawoły. Samice polują stadnie, współpracując ze sobą na polowaniu. Rozpraszają się na rozległym obszarze, część z nich czeka, aż pozostałe nagonią zdobycz w ich stronę, wtedy zaczyna się atak.

Ciekawostki

To jedne z najrzadszych i najbardziej tajemniczych zwierząt. Nie są wyodrębnionym podgatunkiem, ani jak często się mówi albinosami. To odmiana barwna za którą odpowiedzialny jest jeden z genów, który muszą posiadać oboje rodzice, niezależnie od własnego koloru. W 1975r znaleziono miot białych lwów i przewieziono do ogrodu zoologicznego w Pretorii. Większość osobników żyjących współcześnie została uzyskana w niewoli poprzez celowe kojarzenie par. Pojedyncze znajdowane lwiątka rodzą się zawsze w okolicach Parku Krugera. Na wolności poprzez oryginalność stanowią cenny łup kłusowników.

Powrót do wszystkich zwierząt