(Macaca fuscata)

Makak japoński

Rząd: Naczelne
Rodzina: Makakowate
Makak japoński - Gatunek krytycznie zagrożony wymarciem.

Występowanie

Zamieszkuje wyłącznie Japonię. Jest objęty ścisłą ochroną.

Charakterystyka

Długość ciała 60 cm, ogona 15 cm, waga ok. 10 kg. Długie, gęste futro o odcieniu żółtawobrązowym, jaskrawoczerwona twarz, wokół której sierść tworzy bokobrody i brodę. Krótki ogon, pokryty gęstą sierścią tworzącą na końcu coś w rodzaju kitki. Pysk o wydłużonym kształcie, wąska. przegroda  nosowa. Torby policzkowe połączone wąskim ujściem z jamą gębową. Na pośladkach modzele siedzeniowe (nagnioty pośladkowe).

Odżywianie

Owoce, liście i owady. Zimą zjada korę i pąki drzew, korzysta z nagromadzonych w ciele zapasów tłuszczu.

Tryb życia

Żyje w grupach liczących 20-30 osobników. Grupie dowodzi dominujący samiec. Łatwo uczy się od innych, zachowań przynoszących korzyści, np. mycia zapiaszczonego pożywienia, przesiewania ziaren przemieszanych z piachem. Zimą chętnie zażywa rozgrzewających kąpieli w gorących źródłach. Lubi się bawić, ulubione zabawy to wskakiwanie z brzegu do kąpielisk i lepienie śnieżnych kul, którymi potem rzuca.

Rozmnażanie i rozwój

Ciąża trwa 170-180 dni. Samica rodzi jedno młode, które żywi się mlekiem matki przez rok. Samce opuszczają rodzinę gdy podrosną, samice utrzymują więź z matką do osiągnięcia dojrzałości, co następuje w czwartym roku życia. W niewoli żyje 19 lat.

Ciekawostki

Gatunek krytycznie zagrożony wymarciem. Samiec asystuje przy porodzie, odbiera i liże noworodka, opiekuje się młodymi, podaje je do karmienia samicy.

Powrót do wszystkich zwierząt