(Aix galericulata)

Mandarynka

Rząd: Blaszkodziobe
Rodzina: Kaczkowate
Mandarynka - W kulturze chińskiej są symbolem wierności, łączą się w pary na całe życie. Gatunek chroniony.

Występowanie

Dorzecze Amuru, Sachalin, Japonia, Mandżuria i wschodnie Chiny. Zimuje w Japonii i południowo-wschodnich Chinach. Hodowana w Europie od XVIII wieku jako ptak ozdobny. Zbiegłe osobniki utworzyły populacje w dużych miastach. Spotykana również w Polsce.

Charakterystyka

Długość 42-43 cm, waga samiec 600g samica 500g. Należy do najpiękniejszych i najpopularniejszych gatunków kaczek. W okresie godowym (od jesieni do późnej wiosny) kaczor jest pięknie ubarwiony, w okresie letnim przypomina samicę. Na głowie podłużny czub z białych, brunatnych i zielonych piór, czoło ciemno zielone, policzki białe z kremowym nalotem w okolicy dziobu. Pióra na szyi wąskie, wydłużone, koloru złoto-pomarańczowego, tworzące kołnierz. Pierś ciemno fioletowa błyszcząca w słońcu, oddzielona po bokach trzema czarnymi paskami, przedzielona białym. Brzuch biały, boki beżowo-brązowe. Grzbiet, lotki i ogon szaro-brunatne. Wewnętrzne chorągiewki mocno rozwinięte i ustawione pionowo do góry, koloru pomarańczowo-brązowego. Dziób czerwony, nogi pomarańczowe. Samica brązowo-szara, brzuch biały. Ciemne oczy otoczone białą, cienką kreską, która ciągnie się aż do ucha. Dziób ciemny, nogi zielonkawo-szare. W hodowlach można również spotkać mutacje: żółtą i białą.

Rozmnażanie i rozwój

Jeden lęg wciągu roku, w kwietniu-maju. Samiec przygotowuje do pory godowej, przybierając piękne barwy. Samica samotnie wybiera miejsce na gniazdo. Składa 7-12 brunatnawych jaj, w jednodniowych odstępach. Sama wysiaduje jaja przez 28-30 dni i wychowuje pisklęta. Młode opuszczają gniazdo po wykluciu, umiejętność latania zdobywają po 40-45 dniach, wówczas się usamodzielniają.

Odżywianie

Pokarm roślinny i zwierzęcy (bezkręgowce) zbierany z powierzchni wody (nie nurkuje). Jesienią nasiona buka i żołędzie.

Tryb życia

Zamieszkuje śródleśne jeziora i rzeki. Gniazdo buduje w dziupli, pod wiatrołomami, w zaroślach, szczelinach skalnych, rozgałęzieniach pni, w pobliżu wody, rzadziej na ziemi. Żeruje w porach wieczornych, w czasie dnia odpoczywa w pobliżu krzewów.

Ciekawostki

W kulturze chińskiej są symbolem wierności, łączą się w pary na całe życie. Gatunek chroniony.

Powrót do wszystkich zwierząt