(Pavo cristatus)

Paw indyjski

Rząd: Grzebiące
Rodzina: Kurowate
Paw- Najwcześniej udomowiony  ptak ozdobny, znany już w starożytnym Egipcie.

Występowanie

Pochodzi z Azji, pierwotnie Indie, Pakistan i Cejlon. Zamieszkuje lasy, strefy tropikalne oraz nadrzeczne zarośla.

Charakterystyka

Długość ciała samicy 80 - 95 cm, samca 220 - 225 cm, rozpiętość skrzydeł 140 - 170 cm, waga 2500 - 6000 g. Samiec bardzo barwny. Ciało pokryte błękitnymi metalicznymi piórami, grzbiet zielony z metalicznym połyskiem, skrzydła brązowe, na głowie czub z piór tworzący koronę. Bardzo wydłużone, brązowe pióra, z "pawimi oczkami" na końcach, złożonymi z koncentrycznych czarnych, niebieskich, płowych i żółtych kręgów, tworzą ogon, rozpościerany przed samicami w czasie godów. Samice skromne, bez trenu, wierzch ciała brązowawy, spód jasny, z koroną na głowie.

Odżywianie

Wszystkożerny, nasiona, zwierzęta, bezkręgowce, drobne kręgowce, w tym jadowite węże.

Tryb życia

Tworzy haremy, w których na jednego samca przypada od 2 do 5 samic. Spokojny, łagodny, w naturze nocuje na drzewach, buduje gniazda w gęstych zaroślach.

Rozmnażanie i rozwój

Jednorazowo samica składa do 8 jaj, które są wysiadywane przez 28 dni wyłącznie przez samicę. Może wyprowadzić nawet 3 lęgi w roku.

Ciekawostki

Najwcześniej udomowiony  ptak ozdobny, znany już w starożytnym Egipcie. W Indiach traktowany z sympatią, jako tępiciel węży i skorpionów oraz ze względu na czujność, na widok drapieżnika (np. tygrysa) wszczyna głośny alarm. Odmiany hodowlane: biała, czarnoskrzydła, plamkowana.

Powrót do wszystkich zwierząt