(Puma Concolor)

Puma płowa

Rząd: Drapieżne
Rodzina: Kotowate
Puma płowa - Jest zwierzęciem bardzo zwinnym i szybkim.

Występowanie

Ameryka od Kanady do Patagonii. W wielu regionach wytępiona. Zamieszkuje okolice górzyste, pokryte lasem, występuje też na stepach i pustyniach.

Charakterystyka

Ciało umięśnione, wydłużony tułów, mała głowa, zaokrąglone na końcach uszy. Sierść krótka, żółto-brunatna, zdarzają się także szare i czarne. Podbrzusze i pysk kremowe, koniec ogona czarny. Masywne kończyny z 5  palcami z przodu i 4 z tyłu. Wysokość w kłębie 52-78 cm, długość ciała 1-2 m, długość ogona 55-85 cm, waga  samce maks. 105 kg, samice 35-50 kg.

Odżywianie

Małe ssaki jak ostronosy, paki, aguti, małpy, źrebięta, cielęta, które pożera w całości. W przypadku dużego wygłodzenia atakuje większe zwierzęta: łosie, jelenie, bydło domowe. Pozostałości większych zdobyczy chowa w zaroślach, przykrywając liśćmi, trawą lub piaskiem, powraca do nich jeżeli nic nie upoluje.

Tryb życia

Poluje w pojedynkę, atakując ofiary z zaskoczenia. Na ogół pozostaje w ukryciu do momentu, aż ofiara podejdzie dostatecznie blisko, a następnie powala ją gwałtownym skokiem i zabija ugryzieniem w szyję. Jest samotnikiem, każdy osobnik trzyma się obszaru swojego terytorium, które ma powierzchnię nawet 300 km2. Zaznacza je moczem, kałem, wydzieliną gruczołu odbytowego, zadrapaniami na drzewach.

Rozmnażanie i rozwój

Rozmnaża się przez cały rok, najczęściej na przełomie zimy i wiosny. Ciąża trwa ok. 90 dni. Samica rodzi 1-4 młodych w wybranej kryjówce (jaskinia, szczelina skalna, gęste zarośla). Młode rodzą się ślepe, samica opiekuje się nimi przez 2 lata, nie dopuszczając samca w pobliże gniazda. Małe mają na futrze cętki, które zanikają w czasie dojrzewania.

Ciekawostki

Jest zwierzęciem bardzo zwinnym i szybkim potrafi skoczyć bez rozpędu na wysokość lub odległość 6 m, na krótkich dystansach osiągnąć prędkość 80 km/h.

Powrót do wszystkich zwierząt