Występuje w Europie i Azji.
Okrągła głowa, długie, silne łapy, palce zakończone pazurami. Wierz ciemnorudy, w brunatne plamki, brzuch biały. U większości osobników włosy na szyi i spodzie głowy "bokobrody". Uszy stojące z kępką włosów na szczycie, które skupiają fale dźwiękowe i doprowadzają do uszu rysia. Długość ciała od 100 do 150 cm, w kłębie maksymalnie 75 cm. Długość ogona od 15 do 30 cm. Waga od 12 do 35 kg.
Mięsożerne. Polują na sarny, łanie i młode jelenie. Żywią się również ptakami, np. jarząbkami i cietrzewiami, małymi ssakami i gryzoniami.
Sprawnie wspina się na drzewa, dobrze skacze. Nie lubi biegać, szybko się męczy. Potrafi mruczeć. Dzień spędza w kryjówkach, nocą wychodzi na polowanie. Przemierza 7 km w ciągu jednej nocy, aby znaleźć pożywienie. Samiec i samica spotykają się tylko raz w roku, w kresie rui. Poza okresem godowym są samotnikami. Przeciętna długość życia 14-17 lat. W niewoli osiągają wiek 25 lat.
Ciąża trwa około 70 dni. Kocięta rodzą się w dobrze ukrytym legowisku. W miocie może być do 5 młodych. Ważą około 300 g, oczy otwierają po 10 dniach. Mleko ssą od 3 do 6 miesięcy. Przed upływem roku stają się samodzielne, opuszczają matkę i wędrują w poszukiwaniu swojego rewiru. Dojrzałość płciową osiąga w wieku 1,5 roku.
Największy z rysi, jest jednym z największych drapieżników w Europie. Jest objęty ochroną gatunkową. Na terenie Polski żyje 285 rysi, w Kotlinie Biebrzańskiej, Puszczy Białowieskiej, Augustowskiej, Knyszyńskiej, Boreckiej oraz na Podgórzu Karpackim.